גוגל

חשבתם שגוגל יודע הכל? Spock.com

מנוע חיפוש חדש, העונה לשם – Spock.com, מתיימר לסרוק ולאנדקס את כל בני האדם (6 מיליארד) החיים יום על כדור הארץ. היעד ש-Spock הכריזו עליו לא נשמע ריאלי לאור העובדה שרוב אוכלוסיית העולם אינה התחברה לאינטרנט מעולם. לטענת מייסדי Spock מעל 100 מיליון איש כבר אונדקסו, ובכל יום נרשמים כמיליון אנשים נוספים.

מנוע החיפוש סורק שירותים כמו Friendster, MySpace, Bebo ואחרים ומוריד את המידע מפרופיל המשתמש. כמו כן האתר מאפשר למשתמשים להכניס למערכת ולעדכן פרופילים שלהם ושל אחרים ולקבל דירוג אמינות פרופילים שהוכנסו, להוסיף תמונות ותגיות. יוזמה זו כבר מעוררת דאגות על הפרת פרטיות, בתגובה לחששות, מסבירים ב-Spock.com שכל אדם יוכל להסיר את עצמו מהאתר בכמה קליקים בעכבר. בעלי האתר מתכננים להכניס רווחים מפרסום באתר.

דרק סלייטר, פעיל בארגון EFF, (למען חירות ברשת) אומר: "מתרבים חלקי החיים שלנו הקשורים קשר חזק לרשת האינטרנט או מתנהלים על גבי רשת האינטרנט, מרגיז מאוד שאפשר לדעת כל-כך הרבה על אדם דרך האינטרנט, ואי אפשר לדעת כלום על מקור המידע ועל אמינותו".

Spock.com פועל עדיין בגרסת בטא, אפשרות חיפוש מכרים תושק באמצע אוגוסט, בשבועות הקרובים ואז ניתן יהיה אולי לדעת מי הם ה-100 מיליון שכבר במאגר המידע של האתר.

הכי חדש