כלים קידום אתרים שיווק באינטרנט

יאהו בעברית? או וואלה

לאחר שהמשא ומתן עם גוגל שרצתה להכניס את שירות הפרסומות שלה לוואלה לא צלח מכיוון שבוואלה רצו להשאיר את הפרסומות שלהם, לבסוף וואלה בחרו ביאהו. עכשיו וואלה בוחנת גיור של תכנים וטכנולוגיות של יאהו, וקיימה עם החברה שיחות בנושא, כך אמר המשנה למנכ"ל וואלה, דודו בקר. זאת במסגרת המגעים שהובילו להכנסת טכנולוגיית החיפוש של יאהו למנוע החיפוש של וואלה, עליו הודיעה החברה היום. מנוע החיפוש המשודרג צפוי לשפר את מצבה של וואלה בשוק החיפוש והפרסום המקוון הישראלי, מול גוגל המובילה בשוק החיפוש ומפעילה סניף שיווק מקומי בישראל.

 

וואלה השיקה את מנוע החיפוש החדש שלה בתחילת 2007. החיפוש הבסיסי התבסס בתחילה על טכנולוגיה של אוברצ'ור, לשעבר GoTo.com, אחת מחברות החיפוש הראשונות שהציעו למכירה מיקומים בתוצאות החיפוש, ונרכשה על ידי יאהו ב-2003 ב-1.7 מיליארד דולר. כשישה חודשים אחר כך דווח על מגעים בין וואלה לגוגל, ודובר על שימוש בטכנולוגית החיפוש של גוגל באתרי וואלה.

 

וואלה מודיעה כעת שבחרה ביאהו, בעלת מנוע החיפוש השני בארצות הברית. מדוע לא גוגל, שזוכה לפופולריות גדולה יותר ומוכר לגולש הישראלי? בוואלה עונים על השאלה: "בעבר דיברנו עם גוגל על פתרון כולל, שכולל גם את החיפוש הגנרי – אורגני וגם את טכנולוגית הפרסום, כיום אנו מאמינים במערכות הפרסום שלנו שמוכיחה את עצמה ברווחים, כך שלא רצינו להפוך גם את המרכיב הזה לחלק משיתוף הפעולה, וחיפשנו שיתוף פעולה שונה שאותו מצאנו בהסכם עם יאהו שהוא רשיון לתוצאות החיפוש ללא קשר למערכות הפרסום מסביב. לא רק שהלכנו עם שותף אחר, לסוג אחר של הסכם". וואלה תשלם ליאהו על השימוש בטכנולוגית החיפוש. בוואלה מדברים על הסכם אסטרטגי ארוך טווח עם יאהו.

 

אין זאת הפעם הראשונה שיש מגעים בין וואלה ליאהו, בסוף שנת 2000, בשיא ימי "בועת ההיי טק", וניסיונות להקים את יאהו ישראל שאמור היה לעלות לרשת האינטרנט, לפי נציג יאהו בישראל דאז תמיר אשל. יאהו הגיעה למסכנה שאין כדאיות כלכלית להקים גירסה ישראלית של יאהו, אך ההסכם בין וואלה ליאהו פתח דיון בגיור שירותים ספציפיים, תוכניים או טכנולוגיים של יאהו. בוואלה אומרים "עסקנו מזה תקופה, ועוד נעסוק, בלבחון ולראות איפה יש עוד מקומות שאנחנו יכולים לשתף פעולה עם יאהו. יאהו היא חברה גדולה ויש לה טכנולוגיות נוספות מעבר לחיפוש ואנו בוחנים אילו עוד דברים ניתן לצקת לתוך שיתוף הפעולה בינינו".

 

אך עדיין, אין מוכנים הצדדים לפרט אילו שירותים עומדים על הפרק. הטכנולוגיות או השירותים של יאהו שעשויים לעניין את וואלה הם שירותי המידע הכלכלי Yahoo Finanace, שירותי המידע התיירותי Yahoo Travel ובעיקר תוכנת המסרים המיידיים Yahoo Messenger.

הכי חדש